ECA-1EM101 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1EM101
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 25 V - 20% - 6.3 X 11.2mm - Radial - 2.5 mm - 180 mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 25V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1EM101
Part No:
ECA-1EM101
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
6.3 x 11.2 mm
Voltage:
25 VDC