EEE-1AA100NR by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1AA100NR
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 10 µF - 10 V - 20% - 4 X 5.4mm - Surface mount - 25mA - 2000h - 85°C. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 10µF and operate on voltage of 10V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1AA100NR
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEE-1AA100NR
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
10 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
4 x 5.4 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
10 VDC