EEE-FK1V101XP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1V101XP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 35 V - 20% - 6.3 X 7.7mm - Surface mount - 280 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1V101XP
Part No:
EEE-FK1V101XP
EAR99
900
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
6.3 x 7.7 mm
Voltage:
35 VDC