EEU-FC1E102 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1E102
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 25 V - 20% - 12.5 X 20mm - Radial - 5 mm - 1655 mA - 5000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 1000μF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1E102
Part No:
EEU-FC1E102
EAR99
1000
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
12.5 x 20 mm
Voltage:
25 VDC