EEU-FC1E470 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1E470
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 25 V - 20% - 5 X 11mm - Radial - 2 mm - 175 mA - 1000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 47μF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1E470
Part No:
EEU-FC1E470
EAR99
2000
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
5 x 11 mm
Voltage:
25 VDC
IN STOCK: 800
Ships today, if you order in
Buy all 800 in-stock or the regular minimum order quantity of 2000