ERT-J1VR103J by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERT-J1VR103J
Panasonic
The ERT-J1VR103J is a multilayer, surface-mount (0603) NTC thermistor with a nominal resistance of 10 kΩ for temperature sensing applications. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ERT-J1VR103J is a standard type, multilayer NTC thermistor designed for temperature sensing and compensation. It provides a nominal resistance of 10 kΩ at 25°C with a ±5% tolerance and a B value of 4250 K (25/50K). This 0603 size surface-mount device operates reliably over a wide temperature range of -40 °C to 125 °C and has a rated maximum power dissipation of 100 mW. With its highly reliable monolithic structure and RoHS compliance, it is ideal for applications such as temperature detection in CPUs and battery packs, or temperature compensation for crystal oscillators and LCDs.
Search Keywords: ERTJ1VR103J
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERT-J1VR103J
COO:
JP
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
Reel
Type:
NTC
Mounting:
PCB Surface Mount
Accuracy:
±5 %
Sensitivity Index:
4300 K
Thermal Time Constant:
N/A
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Resistance @ 25C:
10k ohm
Description of Terminals:
SMT
Thermal Coefficient:
N/A
Dimension:
1.6mm x 0.8mm x 0.8 mm