55A0111-16-2 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-16-2
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 16AWG 1.77mm Tin Plated Copper 600V ...
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 16 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111162
Part No:
55A0111-16-2
COO:
MX
Size:
16 AWG
Bunch Stranding:
19x29
Cable Diameter:
1.77 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C