100SGV22M10X10.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100SGV22M10X10.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 22uF - 20% - 100VDC - 10mm dia x 10.5mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 100SGV22M10X10.5 is part of the SGV series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 22uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 10.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 100SGV22M10X105
Supplier:
Rubycon America
Part No:
100SGV22M10X10.5
COO:
ID
ECCN:
EAR99
500
Capacitance Value:
22 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
10 x 10.5 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
100 VDC