219BBXP33-120VAC by struthers-dunn
Image is representational - see mfr. specs
219BBXP33-120VAC
Struthers-Dunn
Electromechanical Relay 120VAC 540Ohm 10A DPST-NO/DPDT (64.1x36.8x83.7)mm Plug-In General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This STRUTHERS-DUNN part 219BBXP33-120VAC is an electromechanical relay designed for 120VAC applications. It has a coil resistance of 540 ohms and can handle a current of up to 10A. This relay features DPST-NO/DPDT configuration and is a plug-in general purpose relay. With dimensions of 64.1 x 36.8 x 83.7mm, this relay is compact and easy to install, making it ideal for a variety of industrial and commercial applications.
Search Keywords: 219BBXP33120VAC
Supplier:
Struthers-Dunn
Part No:
219BBXP33-120VAC
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPST-NO,DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-20 to 60 °C
Coil Resistance:
540 Ohm