1201F-0500-360 by te connectivity / amp brand
Image is representational - see mfr. specs
1201F-0500-360
TE Connectivity / AMP Brand
ACCELEROMETER 1201F ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
1201F-0500-360 is a DC response piezoresistive MEMS crash test accelerometer designed for demanding crush zone testing in automotive safety applications. This screw-mount accelerometer features a ±500g measurement range with sensitivity of 0.3-0.6 mV/g at 10Vdc excitation, frequency response of 0-2000 Hz (±5%) to 0-2700 Hz (±1dB), and a natural frequency of 11000 Hz. The sensor offers a full-bridge configuration with nominal 4000O impedance, 10,000g shock protection, and operates over a temperature range of -20°C to +85°C with IP65 environmental sealing. It includes a 360-inch (30 ft) low-noise shielded cable with 4x #28 AWG PFA insulated conductors and polyurethane jacket. Compliant to SAE-J211, this accelerometer is ideal for crush zone testing, auto safety testing, shock and impact testing, and helmet impact testing applications.