HSC10022RJ by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
HSC10022RJ
TE Connectivity / CGS Brand
Power Resistor - 22 Ohms ±5% - 100W - Chassis Mount - Solder Lugs ...
DESCRIPTION
The HSC10022RJ from TE Connectivity / CGS Brand is wirewound resistor with solder lugs, mounting flanges and axial, box package. This resistor has 22 Ohms resistance, ±5% tolerance, 100W power and ±50ppm/°C temperature coefficient. Dimensions of this resistor are: 2.579" L x 1.870" W x 1.024" H (65.50mm x 47.50mm x 26.00mm). Operating temperature range is from -55°C to 200°C.
Product Highlights:
  • Fixed Resistor
  • Resistor Type = Power Resistor
  • Resistance Selection = <1K ?
  • Resistance = 22 ?
  • Power Rating = 100.00 W
Search Keywords: HSC10022RJ
Part No:
HSC10022RJ
Power Rating:
100 W
Resistance Value:
22 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C