DT06-12SB-C015 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT06-12SB-C015
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 12P, BLK, E, B ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0612SBC015
Part No:
DT06-12SB-C015
Package Type:
Pack
Mounting Feature:
Without
Packaging Quantity:
500
IP68 , IP6K9K
Width:
.716 in, 18.19 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Packaging Method:
Box
Height:
1.597 in, 40.56 mm
Length:
1.218 in, 30.94 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Contact Current Rating (Max):
13 A
Primary Product Color:
Black
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Mating Pin Diameter:
.0625 in, 1.59 mm
Hybrid Connector:
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Operating Voltage:
250 VAC
Polarized:
Body Material:
PA GF
Number of Rows:
2
Connector Code:
B
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm