RN73C2A10KBTD by te connectivity / holsworthy brand
Image is representational - see mfr. specs
RN73C2A10KBTD
TE Connectivity / Holsworthy Brand
Res Thin Film 0805 10K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±10ppm/°C Molded SMD Paper T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity Holsworthy RN73C2A10KBTD is a precision resistor designed for high performance applications. This 0805-size resistor has a resistance value of 10K Ohm with a tight tolerance of 0.1% and a power rating of 0.1W (1/10W). It offers excellent stability with a temperature coefficient of ±10ppm/°C. Housed in a molded surface-mount device (SMD) package, this resistor is ideal for use in a variety of electronic circuits. Each resistor is provided in a paper tape and reel for convenient handling and storage.
Product Highlights:
  • Fixed Resistor
  • Resistor Type = Precision Resistor
  • Resistance Selection = K ?
  • Resistance = 10K ?
  • Power Rating = .10 W
Search Keywords: RN73C2A10KBTD
Supplier:
Part No:
RN73C2A10KBTD
Alias/AKA:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
10 KOhm
Power Rating:
0.1 (1/10) W
Tolerance:
0.1 %
Case Size:
0805
Temperature Coefficient:
±10 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C