K10P-11A15-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11A15-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VAC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part K10P-11A15-24 is a durable and reliable power relay designed for use in medical applications. With a voltage rating of 24VAC and a current rating of 15A, this double-pole, double-throw relay provides excellent performance and versatility. The compact size of this relay, measuring 28.2x21.8x34.9mm, allows for easy integration into various systems. This relay also comes with a socket for convenient installation. Trust TE Connectivity / P&B Brand's K10P-11A15-24 power relay for your medical equipment needs.
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: K10P11A1524
Part No:
K10P-11A15-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
AC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm