K10P-11AT5-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11AT5-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay, DPDT ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 24 VAC
Search Keywords: K10P11AT524
Part No:
K10P-11AT5-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Box
AC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm