K10P-11DT5-48
TE Connectivity / P&B BrandElectromechanical Relay 48VDC 2.6KOhm 15A DPDT (43.69x21.69x42.72)mm Flange General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Discontinued
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 48VDC 2.6KOhm 15A DPDT (43.69x21.69x42.72)mm Flange General Purpose Relay
Product Highlights:
- Relay Type = Miniature
- Relay Style = General
- K10 Series
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
- Contact Current Rating = 15 A
Search Keywords: K10P11DT548
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11DT5-48
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
2.6 KOhm