K10P-7AT5-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-7AT5-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 15A DPST-NO(27.6x21.7x42.7)mm Panel Medical
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: K10P7AT5120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-7AT5-120
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPST-NO
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm