RTE24009 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RTE24009
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 9VDC 8A DPDT(29x12.7x15.7)mm THT ...
DESCRIPTION
The RTE24009 from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting double pole double throw (DPDT) power relay with 9VDC coil voltage and 200 Ohms coil resistance. This relay has 8A contact curent and 400VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 29 mm x 12.7 mm x 15.7 mm. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Search Keywords: RTE24009
Part No:
RTE24009
Alias/AKA:
COO:
MX
DC Coil Voltage:
9 V
Maximum Current Rating:
8 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
200 Ohm