T9AS5D12-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T9AS5D12-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 20(NO)/10(NC)A SPDT(32.51mm 27.43mm 20.4mm) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
TE Connectivity's 3-1393210-7 Power Relays are DC coil PCB or panel mount relays that provide 30A switching in 1 form A (NO) and 20A in 1 form C (CO). TE's T9A relays meet UL 508 and 873 spacing (3.18mm through air, 6.36mm over surface) and meet UL class F insulation system standard. Typical applications include HVAC, appliances, and industrial controls. FEATURES 20A in 1 form C (CO) Plastic sealed case available Meets UL 508 and 873 spacing - 3.18mm through air, 6.36mm over surface Option for load connections via 0.250” (6.35mm) Q.C. terminals UL class F insulation system standard
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T9AS5D1224
Part No:
T9AS5D12-24
EAR99
1
DC Coil Voltage:
24 V
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-55 to 85 °C