55A0121-16-9/96
TE Connectivity / Raychem BrandSpec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 16 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A012116996
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:
55A0121-16-9/96
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
Pack
Voltage Rating:
600 VAC
Number of Conductors:
2
Conductor Material:
Tin-Plated Copper
Conductor Diameter:
.052 in
Number of Strands:
19
Wire Color:
White
Product Type:
Wire Lead
Product Classification:
Cable - High Performance - Spec 44, 55 and RCW
Overall Outside Diameter:
3.58 mm
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Strand Size:
29 AWG
Wire Size:
16 AWG
Cable Style:
Primary
Cable Type:
Spec 55
Operating Temperature Range:
-65 – 150 °C