ABLS2-3.6864MHZ-D4Y-T by abracon
Image is representational - see mfr. specs
ABLS2-3.6864MHZ-D4Y-T
Abracon
Crystal - HC/49US (AT49) -3.6864MHZ (+/-) 30ppm - 18pF - -40°C to +85°C - SMD - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ABRACON ABLS2-3.6864MHZ-D4Y-T is a high-quality crystal component in a convenient HC/49US (AT49) package. This crystal operates at a frequency of 3.6864MHz with a tolerance of (+/-) 30ppm and capacitance of 18pF. It has a wide operating temperature range from -40°C to +85°C, making it suitable for a variety of applications. This crystal is designed in a surface mount device (SMD) format and is supplied in tape and reel packaging for ease of use.