AZ2280-1A-24AE
American Zettler40AMP Mini Power Relay 24VAC coil SPST-NO
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
40AMP Mini Power Relay 24VAC coil SPST-NO
Search Keywords: AZ22801A24AE
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ2280-1A-24AE
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
24 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPST-NO10703
Mounting:
Flange Mount10716
Termination Style:
Quick Connect10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-55 to 85 °C