AZ2700-2A-120A by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ2700-2A-120A
American Zettler
The AZ2700-2A-120A is a 30 Amp power relay featuring a DPST (2 Form X) contact arrangement and a 120 VAC nominal coil. ...
DESCRIPTION
The AZ2700-2A-120A is a high-current power relay designed for demanding switching applications. It features a DPST (2 Form X) contact arrangement capable of switching up to 30 Amps and a maximum voltage of 400 VAC. This specific model operates with a nominal AC coil voltage of 120V, a must-operate voltage of 96.0 VAC, and a coil current of approximately 23 mA. With a high dielectric strength of 4000 Vrms between the coil and contacts, this relay is suitable for use in motor controls, HVAC systems, and other industrial and appliance control scenarios.
Search Keywords: AZ27002A120A
Part No:
AZ2700-2A-120A
EAR99
80
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
120 V
Contact Arrangement:
DPST-NO-DM10703
Mounting:
Flange Mount10716
Termination Style:
0.25Quick Connect10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 85 °C