AZ2800-2A-240A
American Zettler30AMP Power Relay 240VAC coil DPST
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
30AMP Power Relay 240VAC coil DPST
Search Keywords: AZ28002A240A
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ2800-2A-240A
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
100
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPST-NO10703
Mounting:
Flange Mount10716
Termination Style:
Quick Connect10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 65 °C
IN STOCK: 0
MOQ for out of Stock Qty: 25
Factory Lead-Time 15 Weeks
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
10 MODIV HSG W/STR RLF DR MRKD
AFPX-BATT
Back Up Coin Battery for FP-X
The 095-5710-09-301 is a panel mount indicator base for a T-3 1/4 mini bayonet incandescen...
FUSE-11A/1000V-B1
Fuse - Cartridge - Time Delay - 11 A - 1 kV.
6424R-343
Axial Fan - Rectangular/Rounded - 171.5mm x 150.4mm - 24 V DC - 57 dBA - 241.3 cu.ft/min -...