AZ6962-1AE-12DE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ6962-1AE-12DE
American Zettler
10AMP Sub-Mini Power Relay 12VDC coil SPST-NO
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ69621AE12DE
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ6962-1AE-12DE
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
TRAY
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO10703
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 100 °C
Coil Resistance:
620 Ohm