AZ951-1C-24DE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ951-1C-24DE
American Zettler
Sub-Mini Power Relay 24VDC coil SPDT
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ9511C24DE
Part No:
AZ951-1C-24DE
EAR99
2000
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Dimension:
15.8 x 10.8 x 11.8 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
18.75 mA