95278-101-50LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)Unshrouded Header - Male Pin - 50 Position - 2 Rows - 0.100" (2.54mm) Pitch - 3A - 1500V - Push-Pull - Solder Termination - Surface Mount. ...
DESCRIPTION
The 95278-101-50LF from Amphenol Communications Solutions is unshrouded header with male pins, 50 position, 2 rows, 0.100" (2.54mm) pitch and solder termination. This surface mount header has push-pull fastening, 0.232" (5.90mm) mating length, 3A current rating and 1500V voltage rating. The 95278-101-50LF has phosphor bronze contacts with 30.0µin (0.76µm) gold mating / 78.7µin (2.00µm) tin post finish and black thermoplastic insulation. Operating temperature range is from -65°C to 125°C.