SLPIPA16BSR0 by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPIPA16BSR0
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC Straight Plug - 5.7mm Contact Dia. - 100A - 16mm² Cable Size - 90° Keyway - Sealed - Cable Mount - Red. ...
DESCRIPTION
The SLPIPA16BSR0 from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC straight plug with 5.7mm contact diameter, 100A current rating and 16mm² cable size. This is sealed plug with 90° keyway and crimp termination. The SLPIPA16BSR0 has copper alloy contacts and red color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.