SLPPB35BSB3EH by amphenol i/o
SLPPB35BSB3EH
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC Right Angle Plug - 8.0mm Contact Dia. - 150A - 35mm² Cable Size - 120° Keyway - Sealed - EMI - HVIL -Cable Mount -Black. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SLPPB35BSB3EH from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC right angle plug with 8.0mm contact diameter, 150A current rating and 35mm² cable size. This is sealed plug with 120° keyway, EMI, HVIL and crimp termination. The SLPPB35BSB3EH has copper alloy contacts and black color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.