AVD200-48S12B-6L by artesyn / advanced energy
Image is representational - see mfr. specs
AVD200-48S12B-6L
Artesyn / Advanced Energy
The AVD200-48S12B-6L is a 200W, single-output, sixteenth-brick DC-DC converter that provides a regulated 12V output from a 36V to 75V input range. ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AVD200-48S12B-6L is a 200W, sixteenth-brick DC-DC converter designed to deliver a regulated single output. It operates over a wide input voltage range of 36V to 75Vdc, providing a nominal 12V output at up to 17A. This model features a baseplate for enhanced thermal performance, through-hole mounting with 3.8mm pins, and achieves a peak efficiency of 93.9%. With protective features like overcurrent, overvoltage, and over-temperature protection, it is an ideal power supply choice for telecom and datacom applications.