AWHW-14G-0202-T by assmann wsw components
Image is representational - see mfr. specs
AWHW-14G-0202-T
Assmann WSW Components
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ASSMANN WSW COMPONENTS AWHW-14G-0202-T is a shrouded header with 14 positions and a 2.54mm pitch. This top entry thru-hole header is designed with 4 sides for added stability and reliability in your electronic connections. The solder tail termination ensures a secure attachment to your PCB. Ideal for applications where a more secure and protected connection is needed.
Search Keywords: AWHW14G0202T
Part No:
AWHW-14G-0202-T
EAR99
80
Type:
Shrouded Header (4 Sides)3594
Body Orientation:
Straight3574
Gender:
HDR3578
Mounting:
Through Hole3586
Pitch:
2.54 mm
Number of Contacts:
14
Maximum Voltage Rating:
2503584V
Maximum Current Rating:
3 A
Termination Method:
Solder3593
Operating Temperature:
-40 to 105 °C