0602R0251-33 by bel fuse
Image is representational - see mfr. specs
0602R0251-33
Bel Fuse
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Series: 3SB Product: Glass Fuse Current Rating: 250 mA Fuse Type: Time Delay / Slow Blow Fuse Size/Group: 6 mm x 32 mm Voltage Rating AC: 250 VAC Interrupt Rating: 200 A at 250 VAC Mounting Style: Holder / Clip Termination Style: Clip Minimum Operating Temperature: - 55 C Maximum Operating Temperature: + 125 C Packaging: Bulk Resistance: 5 Ohms Body Style: Cylindrical Diameter: 6.35 mm Indicator Style: Without Indicator Length: 31.8 mm Unit Weight: 2.800 g
Search Keywords: 0602R025133
Supplier:
Bel Fuse
Part No:
0602R0251-33
Alias/AKA:
3SB250-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
BULK
Life Cycle:
Discontinued
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 900
Can Ship immediately
Buy all 900 in-stock or the regular minimum order quantity of 1000