22AR10KLFTR by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
22AR10KLFTR
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 1.93mm (3.2 X 3.51 X 2.21mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
BI TECHNOLOGIES part 22AR10KLFTR is a precision resistor component designed for a variety of electronic applications. This Res Cermet Trimmer has a resistance of 10K Ohm with a tolerance of 20%. It is rated for 0.125W (1/8W) power and features a 1(Elec)/1(Mech) turn adjustment mechanism. The compact size of 3.2 x 3.51 x 2.21mm makes it suitable for SMD applications. The component is packaged in tape and reel format with J-Hook terminals, allowing for efficient automated assembly processes.
Search Keywords: 22AR10KLFTR
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
22AR10KLFTR
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Reel
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.2 x 3.51 x 2.21 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C