64WR100KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
64WR100KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.78mm (6.35 X 4.19 X 7.88mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 64WR100KLF is a high-quality resistor cermet trimmer that has a resistance value of 100K Ohms with a tolerance of 10%. It is designed for precision adjustment in various electronic applications. This trimmer has a power rating of 0.25W (1/4W) and requires 12 turns to reach the desired resistance setting. With a compact size of 1.78mm (6.35 x 4.19 x 7.88mm), it is easily installed using pin thru-hole technology. This trimmer comes packaged in a tube for convenient storage and handling.
Search Keywords: 64WR100KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
64WR100KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Tube
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 4.19 x 7.88 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C