67YR20KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
67YR20KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 20(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm) Pin Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 67YR20KLF is a Res Cermet Trimmer with a resistance of 20K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and features 20 (Elec)Turns. The trimmer has overall dimensions of 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm) and is designed for pin thru-hole mounting. This trimmer comes in a compact and convenient box package.
Search Keywords: 67YR20KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
67YR20KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
20(Elec) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.95 x 11.98 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C