1130-561K-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
1130-561K-RC
Bourns
The 1130-561K-RC is a high-current, self-leaded choke with an inductance of 560 µH and a DC current rating of 4 A. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 1130-561K-RC is a high-current choke designed for power applications. It features an inductance of 560 µH at 1 kHz, a maximum DC resistance of 0.205 Ω, and an approximate DC current rating of 4 A. This component is built on an epoxy-coated ferrite bobbin core with a VW-1 rated shrink tubing cover over the winding. With its low DCR, high current capacity, and an operating temperature range of -55°C to +105°C, it is well-suited for power supply filtering and energy storage circuits requiring robust performance.
Search Keywords: 1130561KRC
Supplier:
Bourns
Part No:
1130-561K-RC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
106
Package Type:
BULK
Inductance:
560 uH
Type:
High Current RF Choke
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
19.56 mm
Tolerance:
10 %
Technology:
Bobbin Core
Maximum DC Resistance:
205 mOhm
Maximum DC Current:
4 A