3006W-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3006W-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 5.08 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3006W1103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3006W-1-103LF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
15(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 5.08 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C