3009P-1-503LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3009P-1-503LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 8.98mm) Pin Thru-Hole Tube
DESCRIPTION
Search Keywords: 3009P1503LF
Part No:
3009P-1-503LF
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 4.83 x 8.98 mm
Operating Temperature:
-55 to 150 °C