3223J-1-103E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3223J-1-103E
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns (3.96 X 4.47mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS 3223J-1-103E is a versatile and high-quality cermet trimmer. With a resistance value of 10K Ohm and a tolerance of 20%, it is suitable for various applications. This trimmer is designed for surface mount installation, featuring a compact size of 3.96 X 4.47mm. It has 11 turns and is operated using a convenient J-Hook mechanism. With a power rating of 0.125W (1/8W), this trimmer offers excellent performance and reliability. It is provided in tape and reel packaging, making it ideal for automated assembly.
Search Keywords: 3223J1103E
Supplier:
Bourns
Part No:
3223J-1-103E
COO:
CR
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
11(Elec) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.9 x 4.47 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C