3223W-1-504E
BournsRes Cermet Trimmer 500K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 11(Elec)Turns (3.9 X 3.52 X 4.16mm) J-Hook SMD T/R ...
DESCRIPTION
The Bourns 3223W-1-504E Res Cermet Trimmer is a high-quality electronic component designed for precision tuning applications. This 500K Ohm trimmer resistor has a tolerance of 20% and a power rating of 0.125W (1/8W). With 11 electric turns, it offers precise adjustment capabilities within a compact size of 3.9 x 3.52 x 4.16mm. Featuring a J-Hook surface mount design, this trimmer resistor comes in a tape and reel packaging for convenient handling and automated assembly processes. Upgrade your electronic projects with the reliable performance of the Bourns 3223W-1-504E trimmer resistor.