3224J-1-504E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3224J-1-504E
Bourns
Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD T/R ...
DESCRIPTION
The 3224J-1-504E is a 4 mm SMD Trimpot® trimming potentiometer designed for surface-mount applications requiring sealed, industrial-grade performance. It features a multiturn cermet element with a standard resistance range of 10 ohms to 2 megohms, ±10% tolerance, and essentially infinite resolution. The device is sealed to withstand board wash processing and incorporates a pick-and-place centering design with flush adjustment capability. With a low contact resistance variation of 1% or 3 ohms maximum, 12-turn adjustment angle, and operating temperature range of -65°C to +150°C, this trimmer is well-suited for precision calibration and tuning applications in industrial electronics, instrumentation, and control systems. The product is RoHS compliant and halogen-free, meeting EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standards.
Search Keywords: 3224J1504E
Part No:
3224J-1-504E
EAR99
500
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
500 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 5 x 3.71 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C