3224W-2-103E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3224W-2-103E
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3224W-2-103E is a precision cermet trimmer resistor with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.25W (1/4W) and features 12 (Electrical) turns for precise trimming. This surface mount device (SMD) has a compact size of 4.8 x 3.9 x 5.3mm and is designed with a J-Hook terminal for easy installation. It is supplied in a tape and reel (T/R) packaging for automated assembly processes. This trimmer resistor is ideal for applications that require fine adjustment and high reliability in a space-constrained environment.
Search Keywords: 3224W2103E
Supplier:
Bourns
Part No:
3224W-2-103E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
250
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 3.9 x 5.3 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C