3266P-1-103LF
BournsRes Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3266P-1-103LF is a highly reliable and precise resistor cermet trimmer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It is designed to handle a power rating of 0.25W (1/4W) and features 12 electronically-actuated turns to easily adjust the resistance. With a compact size of 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm), this trimmer is perfect for applications where space is limited. It is made to be conveniently mounted on a circuit board with its pin thru-hole design. This trimmer is supplied in a tube packaging for added protection and easy handling.