3269W-1-102GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269W-1-102GLF
Bourns
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3269W-1-102GLF is a high-quality trimming potentiometer designed to provide precise resistance adjustment. It features a resistance of 1K Ohm with a tolerance of 10%. This cermet trimmer is rated at 0.25W (1/4W) power and offers 12 turns for easy and precise adjustments. The gull-wing surface-mount device (SMD) package ensures easy and secure installation on printed circuit boards. Measuring 6.35mm x 6.36mm x 8.46mm, this trimmer is compact and space-saving. It is available in tape and reel packaging for convenient handling during manufacturing processes.
Search Keywords: 3269W1102GLF
Supplier:
Bourns
Part No:
3269W-1-102GLF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 6.36 x 8.46 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C