3269W-1-103LF
3269W-1-103LF
In Stock: 234
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
3269W-1-103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269W-1-103
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD Tube ...
RoHS Non-Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3269W-1-103 is a 1/4" square SMD Trimpot® trimming potentiometer manufactured by Bourns, designed for precision resistance adjustment in surface mount applications. It features a stable, infinite resolution cermet element with a standard resistance range of 10 ohms to 1 megohm, resistance tolerance of ±10%, and adjustability of ±0.02% in voltage divider mode and ±0.05% in rheostat mode. The device operates over a temperature range of -65°C to +150°C with a temperature coefficient of ±100 ppm/°C, and is rated for 0.25 watts at 85°C with a maximum voltage of 300 volts. The 3269W-1-103 is ideal for circuit tuning, calibration, and compensation applications in consumer electronics, industrial equipment, and telecommunications systems where reliable, adjustable resistance is required.
Search Keywords: 3269W1103
Part No:
3269W-1-103
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 6.36 x 8.46 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C