3269W-1-502LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269W-1-502LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) Gull Wing SMD Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS 3269W-1-502LF is a precision cermet trimmer designed to accurately adjust resistance in electronic circuits. This model has a resistance value of 5 kilohms with a tolerance of 10%. It is capable of handling a power of 0.25W (1/4W) and features 12 electrical turns for precise adjustments. With a compact size of 1.78mm (6.35 X 6.36 X 8.46mm) and a gull wing surface mount package, it is suitable for high-density circuit board applications. The trimmers are supplied in a convenient tube packaging.
Search Keywords: 3269W1502LF
Part No:
3269W-1-502LF
COO:
HU
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 6.36 x 8.46 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C