3296P-1-203LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296P-1-203LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 11.55 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3296P-1-203LF is a high-quality resistor cermet trimmer designed for precise and accurate adjustment of 20K ohms resistance in various electronic devices. With a tolerance of 10% and a power rating of 0.5W (1/2W), this trimmer ensures stable and reliable performance. The device features a 25-electrical-turn design, allowing users to easily fine-tune the resistance level. Its compact dimensions of 9.53mm x 11.55mm x 4.83mm make it suitable for pin thru-hole mounting. This trimmer comes packaged in a convenient tube for easy storage and handling. Upgrade your electronic circuits with the BOURNS 3296P-1-203LF resistor cermet trimmer for accurate and flexible resistance adjustments.
Search Keywords: 3296P1203LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3296P-1-203LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
25(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 11.55 x 4.83 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C