3296W-1-205LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296W-1-205LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 2M Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BOURNS part 3296W-1-205LF is a Res Cermet Trimmer with a resistance of 2M Ohm, offering a 10% tolerance and a power rating of 0.5W (1/2W). This trimmer has a 25-electric turn design and measures 2.19mm in size (9.53mm x 4.83mm x 11.55mm). It is a through-hole component that can be easily connected with pins. This trimmer comes in a convenient tube packaging.
Search Keywords: 3296W1205LF
Part No:
3296W-1-205LF
COO:
CR
Resistance Value:
2 MOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 11.55 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C