3296Y-1-201LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3296Y-1-201LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3296Y-1-201LF is a reliable and high-quality cermet trimmer resistor that offers a resistance of 200 Ohm with a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W and features 25 electrical turns for precise adjustment. With dimensions of 9.53mm x 4.83mm x 11.55mm, this trimmer resistor can easily fit into electronic circuitry. It is designed for through-hole mounting with pins for secure and stable installation. Packaged in a convenient tube, the BOURNS part 3296Y-1-201LF is a versatile component that ensures accurate and efficient resistance trimming in various electronic applications.
Search Keywords: 3296Y1201LF
Part No:
3296Y-1-201LF
Resistance Value:
200 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 11.55 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C