3296Z-1-105LF
BournsRes Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turns 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The Bourns 3296Z-1-105LF is a precision cermet trimmer with a resistance of 1M ohm and a tolerance of 10%. This high-quality trimmer is rated at 0.5W (1/2W) and features 25 electrical turns for fine adjustment. It has a compact size of 2.19mm and fits securely with pin thru-hole mounting. The trimmer comes in a tube package with dimensions of 11.05 x 4.83 x 10.03mm, making it ideal for a variety of electronic applications.